Proč BULDOKA s PP (PP = PRŮKAZ PŮVODU)
- PP je v podstatě „rodný list“ buldoka.
- PP vám zaručí, že kupujete 100% toto plemeno.
- v PP jsou uvedeny 4 generace předků vašeho štěňátka.
- PP je vždy vystaven všem štěňátkům z vrhu!!!
- Pokud je štěně z nějakého důvodu /nestandardní barva srsti, očí, nesestouplé varle, apod./ NEstandardní, obdrží i toto PP s tím, že zde bude uvedeno NEVHODNÉ DO CHOVU /Tato štěňátka jsou jinak zcela zdravá a prodána pouze na „mazlíčka“, za nižší cenu/.
- PP vám 100% nezaručí zdraví buldoka, ale je zde pro to předpoklad. Než je buldok připuštěn do chovu, musí mít v PP potvrzeno, že je CHOVNÝ/CHOVNÁ, tzn., že musí projít několika výstavami nebo bonitací, kde se posuzuje nejen standard plemene, ale i zdraví daného jedince. Pokud tohle všechno buldok splňuje, může být připuštěn do chovu. Dle řádu ČMKU je reprodukce chovných zvířat přípustná u malých plemen do 50 cm kohoutkové výšky ode dne ukončeného 14. měsíce věku až do dne ukončeného 8. roku věku u fen, ode dne ukončeného 14. měsíce až neomezeně u psů.
- PP vás nenutí zúčastňovat se výstav, je to zcela na vašem uvážení.
- Koupí buldoka s PP dostanete od chovatele vždy řádnou Kupní Smlouvu, Petpas = očkovací průkaz, štěňátko musí být opatřeno ČIPem a má všechna platná očkování /vzhledem k věku/ a je několikrát odčerveno /vše je v očkovacím průkaze uvedeno a potvrzeno veterinárním lékařem/. Zároveň vám seriózní chovatel poskytne doživotní chovatelský servis, tzn., že se na něj můžete kdykoliv obrátit a on vám poradí a pomůže se vším, co se buldoka týče. Zároveň poskytne „výbavu“ do začátku /granule, hračky, … atd./.
- Každý chovatel anglických buldoků s PP musí dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že lze odchovat štěňátka na jedné feně max. 3x za 2 roky /bližší info naleznete v řádech ČMKU/. Pokud je chovatel členem Bulldog Clubu ČR, může mít fena pouze 1 vrh za rok. Pokud registrovaný chovatel poruší /porušuje/ tento řád, informujte příslušný klub nebo přímo ČMKU.
- Seriózní chovatel, v momentě, kdy to věk štěňat dovolí, vás pozve na návštěvu „socializaci štěňat“, kde vám umožní kontakt se štěňaty, s matkou /případně i otcem/ štěňat. Ukáže vám prostředí, kde odchovává štěňata i ostatní buldoky a poskytne vám veškeré informace, které vás zajímají.
- O registrovaném chovateli se dozvíte téměř vše, protože:
- Musí mít registrovanou ChS /chovatelskou stanici/ u FCI / Mezinárodní kynologická federace/ a následně na ČMKU /Českomoravská kynologická unie/.
- Veškerá krytí, odchovy, přihlášení štěňat, žádosti o vydání PP, potvrzení chovnosti, … atd., je povinen hlásit jak klubu /pokud je jeho členem/, tak ČMKU.
- Od 1. listopadu 2017 vstoupil v platnost požadavek novely Veterinárního zákona říkající že "Chovatel, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců (dospělé feny), je povinen tuto skutečnost oznámit Státní veterinární správě nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných dospělých fen dosáhl 5 a více (§4 odst.3 z.č.166/199 Sb.), více info na SVSČR /Státní veterinární správa České republiky/.
CENA buldoka s PP /a co obvykle zahrnuje/
- Doporučuji zjistit si ceny u více chovatelů, a to jak v ČR, tak v zahraničí.
- Ceny se značně liší, pokud jsou štěňátka přímo ze země původu /UK/nebo ze zemí EU /nejlevnější jsou stále v ČR/.
- Vyšší cenu zaplatíte za štěňátko ze zahraničního krytí /ať už v zahraničí nebo na importovaném otci či matce/.
- Dále pak se cena odvíjí od toho, zda jsou otec či matka nositeli titulů – interšampion, grandšampion, šampion,
… atd.
- Zároveň v sobě cena zahrnuje nemalé částky za výstavy, chovné psy či feny, kvalitní krmivo, celoživotní péči a potřeby /a to nejen veterinární/. Tak, jak je toto plemeno specifické svým vzhledem a chováním, je specifický i jeho odchov, který je velmi náročný, a to nejen před krytím, po porodu, ale během celého odchovu.
Jak kontaktovat registrovaného chovatele
- Ještě před tím, než se rozhodnete pořídit si právě anglického buldoka, nastudujte /nebo alespoň přečtěte/ si jeho STANDARD. /V dnešní době Googlu – žádný problém/.
- Zajděte se podívat na výstavu, kde můžete oslovit konkrétního majitele, případně chovatele.
- Kontaktujte chovatele prostřednictvím mailu nebo sociálních sítí /kontakty naleznete např. v klubech, kde jsou chovatelé většinou registrovaní/.
- V ČR jsou tři kluby anglických buldoků: Bulldog Club Czech Republic, Klub anglických Bulldogů ČR a Moravskoslezský buldok -mops klub /MSBMK/.
- Informujte se na sociálních sítích např. na facebooku je spousta skupin příznivců, majitelů i chovatelů buldoků.
- Domluvte si návštěvu ChS /chovatelské stanice/ a ptejte se a ptejte se ...
Proč „NE“ BULDOKA bez PP
- Nevím, zda se skutečně jedná o anglického buldoka, vždy je to jen kříženec.
- Nevím nic o předcích / je možné, že se mezi sebou množí příbuzenstvo/.
- Nevím nic o zdravotním stavu rodičů, předků.
- Nevím, zda nebylo chováno na feně před 14. měsícem věku nebo nebyla fena nakryta psem před jeho 14. měsícem věku.
- Nevím, kolik vrhů fena odchovala a zda bylo dodrženo max. 3 vrhy/2 roky.
- Většinou neobdržím Kupní Smlouvu ani očkovací průkaz /Petpas/.
- Nevím zcela nic o zdravotním stavu štěněte.
- Štěně nemusí být označeno ČIPem, nemá platná očkování natož odčervení.
- Mnohdy nevidím matku štěňat, natož prostředí, ve kterém jsou štěňata odchována.
- Tvrzení, že se jedná o štěně bez PP, ale je po rodičích s PP- toto je a bude stále jen kříženec, nikoliv čistokrevný anglický buldok.
- V tomto případě /viz výše/ majitel nenechal psa/fenu uchovnit, tzn., projít výstavami či bonitací /za bonitaci se hradí cca 2 tisíce Kč/. PROČ a co ho k tomu vedlo, že by nějaká chyba ve standardu plemene?!
- Nevím zhola nic o „chovateli“ buldoka bez PP, není nikde registrován!!!
Mezinárodně chráněná chovatelská stanice anglických buldoků MAGAMA BULL http://magamabull.wbs.cz/